CYBERDETOX W OJCOWIE

Badania wykazują, że zmienił się profil zachowań ryzykownych: młodzież wprawdzie mniej używa alkoholu, papierosów i narkotyków, ale pojawiło się nowe zagrożenie. Internet.

Internet przestał być dobrem ekskluzywnym, jak to było jeszcze 25lat temu, a stał się elementem wyposażenia domu jak woda, światło, gaz. Mając do dyspozycji smartphona możemy podłączyć się do sieci zawsze i o każdej porze. Niektórzy nigdy się nie rozłączają, są cały czas on-line. Z założenia telefony, tablety, komputery są urządzeniami, które mają służyć do kontaktu, nauki i pracy. Dlaczego więc stały się przyczyną uzależnień? Niestety wina leży po stronie nas – dorosłych. Wraz z urządzeniem, powinniśmy dać dziecku „instrukcję obsługi”. Nauczyć poprawnego korzystania. Tak jak uczymy obsługiwać kuchenkę gazową, włączać i wyłączać sprzęty podpięte do prądu, tak samo powinniśmy wyjaśnić dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Wyzywanie, znęcanie się, zachowania agresywne ze świata realnego przeniosły się do rzeczywistości wirtualnej i rozprzestrzeniają się niesamowicie szybko. A to dopiero czubek góry lodowej: hejt, stalking, pornografia. Nie jesteśmy w stanie zapanować nad tysiącami nieodpowiednich stron i ludzi, nigdy nie wiadomo, kto znajduje się „po drugiej stronie”. Możemy jednak nauczyć dziecko mądrego korzystania z Internetu, traktowania urządzeń jako urządzeń, a nie „respiratorów” podtrzymujących życie.

Co zrobić kiedy jest już za późno? Odpowiedzią może być CYBERDETOKS, który proponuje Fundacja ARCHEZJA. Program polega na odpoczynku od Internetu. W tym czasie poznajemy samych siebie, rozmawiamy, staramy się wrócić do rzeczywistości „sprzed czasów Internetu”. Dobrze jest sprawdzić czy mamy jeszcze jakieś inne zainteresowania poza siecią, czy nasze dzieci umieją jeszcze/wciąż budować relacje społeczne. A z dala od technologii w pięknej scenerii Ojcowskiego Parku Narodowego zastanowić się nad sensem i celem swojego życia. Przypomnieć sobie, że człowiek najpierw posiada imię, a dopiero później nick, którym posługuje się w sieci. Najpierw jesteśmy ludźmi, a dopiero później użytkownikami Internetu.

Badania prowadzone przez Fundację pokazują, że już blisko ¼ dzieci i młodzieży znajduje się w grupie zagrożonej uzależnieniem od nowoczesnych technologii. Wyniki te znajdują potwierdzenie w raporcie Najwyższej Izby Kontroli zamieszczonym na stronie https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/16/070/. Aby stawić czoła pojawiającym się w związku z tym wyzwaniom przygotowujemy dla Państwa program „Cyberdetox w Ojcowie” w przepięknym otoczeniu Ojcowa.

Bliższe szczegóły zostaną zamieszczone wkrótce.