Warsztaty zielarskie

Warsztaty zielarskie

I. Adresat

Warsztaty adresowane są do młodzieży szkolnej w każdym wieku. Mogą zostać przystosowane do każdego poziomu edukacji, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

II. Cele

Głównym celem zajęć jest przybliżenie młodzieży historii wykorzystywania przez ludzi naturalnych roślin leczniczych, ziołolecznictwa.

Kolejnym celem jest uczulenie młodych ludzi na problem używania naturalnych kosmetyków oraz pokazanie podstawowych i całkowicie bezpiecznych roślin, jakie można stosować w warunkach domowych.

Dodatkowym elementem jest prezentacja technik wykorzystywanych w średniowieczu do produkcji maści i naparów.

III. Opis
Warsztaty prowadzone są w niewielkich grupach do 30 osób lub w pojedynczych klasach. Mogą być realizowane zarówno na terenie szkoły lub innej placówki do której realizatorzy dotrą lub podczas wspólnego spotkania na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Spotkanie, prowadzone jest przez parę realizatorów posiadających adekwatną wiedzę i doświadczenie. Rozpoczyna się wspólnym ustaleniem zasad obowiązujących podczas dalszych części warsztatów.

W pierwszej części zostają zaprezentowane uczniom podstawowe rodzaje ziół oraz roślin kosmetycznych zarówno jako suszone kwiaty, liście lub korzenie, w miarę możliwości i pory roku również żywe rośliny. Młodzi ludzie mają możliwość doświadczenia ziół za pomocą wszystkich zmysłów.

W drugiej części na bazie lanoliny pod kierunkiem osoby prowadzącej mającej wiedzę i doświadczenie chemiczne, młodzież własnoręcznie przygotowuje maści i kremy z ziół i naparów (odpowiednio wcześniej przygotowanych).

IV. Metody

Mini wykład, burze mózgów, prezentacje umiejętności na żywo, zajęcia warsztatowe.

V. Czas trwania

Zajęcia mogą trwać od 1,5 do 2 godzin zegarowych. W przypadku realizacji zajęć na terenie OPN warsztaty mogą zostać dopasowane czasowo do pozostałego programu wyjazdu.

VI. Pomoce

W pierwszej części wykorzystywane są zioła i rośliny kosmetyczne zarówno suszone, jak i zielone.

W drugiej części używane są do preparowania roślin moździerze oraz garnuszki do przygotowania naparów. Podczas dalszej obróbki wykorzystywane są parownice oraz planiki odpowiednio przystosowane i zabezpieczone do stosowania w szkołach.